داکت اسپلیت چیست؟

دریچه هوا آلومینیومی گرد یکی دیگر از انواع دریچه هوا میباشد .پر کاربرد ترین دریه هوا آلومینیومی گرد ، دریچه هوا ی گرد بلندگویی و یا دریچه هوا ی تخت میباشد .علت نامگذاری این دریچه به دلیل ساختار لایه ای و موازی گرد میباشد .این دریچه هوا در مکانهایی با ارتفاع سقف کم یا فضاهایی که احتیاج به نزول هوا به صورت مستقیم نیست ،کاربرد دارد .دریچه هوا آلومینیومی بلندگویی در سیستم رفت و برگشت استفاده میشود و هم به صورت دمپر دار وهم بدون دمپر تولید و عرضه میگردد . فلز آلومینیوم به علت این که سبک تر بوده و زنگ نمیزند دوام بالایی دارد.

در محیط هایی که رطوبت هوا بالا می باشد و احتمال اکسیدشدنِ سطوح فلزات در معرض رطوبت وجود دارد استفاده از فلزی که مقاومت بالایی در برابر اکسید شدن دارد جهت ساخت دمپر هوا از اولویت ها محسوب می شود.به همین منظور باید از ورق ها و قالب های مخصوص که بتوان پروفیل و تیغه های دمپر هوا را با استفاده از آنها تولید نمود به کار برد.دمپر هوای آلومینیومی دارای ساختار دو قسمتی می باشد.ساختار محیطی این دمپر هوا از پروفیل آلومینیومی و ساختار داخلی نیز از پره های ورقی از جنس آلومینیوم می باشد. این نوع دریچه هوا در صنعت تهویه مطبوع کاربرد گسترده ای دارد .ای نوع دریچه هوا از فریم ، پره عبور هوا و دمپر آلومینیومی تشکیل شده است .

امکان دارد این دریچه ها مسطح باشند و یا مقداری دارای قوس باشد. بنا به ابعاد دریچه بازدید داکت اسپلیت، ضخامت ورقِ دربِ دریچه تعیین میشود. پس از آماده شدن فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت باید جای پیچ های دریچه بازدید داکت اسپلیت بر روی نما یا داخل فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت میرسد. فراوانی مدل های تولیدی در زمینه دریچه تنظیم هوا پس از انواع فلزی،مختص دریچه های پلاستیکی و سپس به دریچه های چوبی مربوط می شود. پس از ساخت و تدارک فریم دریچه بازدید داکت اسپلیت نوبت به ساخت درب دریچه بازدید داکت اسپلیت مشبک لولایی میرسد.

اگر کلاف زیرکار دریچه داکت اسپلیت ناگونیا و غیر استاندارد باشد، برای ایجاد ساختار مناسب و شکیل از فریم ۵ سانتی برای ساخت دریچه بازدید داکت اسپلیت استفاده می شود. درب دریچه بازدید داکت اسپلیت هم می تواند بصورت کاملا بسته طراحی و ساخته شود و هم بصورت گریل دار و شبکه ای که امکان ورود هوا به محفظه فنکویل را نیز ایجاد کند تولید گردد. برای کنترل میزان فشار هوا میتوان در پشت دریچه هوا آلومینیومی گرد مشبک دمپر نصب نمود .این نوع دریچه هوا نیز همچون دیگر انواع دریچه به وسیله رنگ کوره ای الکتروستاتیک ، رنگ آمیزی میشود .

دیدگاهتان را بنویسید